Opublikowany przez: monika.g 2019-04-24 14:50:17
Autor zdjęcia/źródło: Kasza na noc dla niemowlaka @ pixabay.com
Noworodek i niemowlę do 4-5 miesiąca życia powinno jeść co 3-4 godziny również w nocy. Nocne pobudki są jednak bardzo uciążliwe i wyczerpujące dla młodych rodziców. Ciężko się zajmować maluszkiem i wszystkimi codziennymi sprawami gdy jest się zmęczonym i niewyspanym. Dlatego rodzice szukają sposobów na wydłużenie przerw pomiędzy kolejnymi karmieniami. Na pewno słyszałaś już rady mamy, babci czy starszej koleżanki, żeby maluszkowi przed snem dodać do mleka trochę kaszki lub kleiku albo jeśli karmisz piersią to dodatkowo dać mu przed snem gęstą kaszkę łyżeczką? Nie ma w tej radzie nic złego pod warunkiem, że Twój maluszek ma już 5-6 miesięcy i jest gotowy na rozszerzanie diety. Wcześniej nie ma to bowiem żadnego sensu, a może nawet zaszkodzić dziecku i zakłócić jego spokojny sen.
Według zaleceń ekspertów dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Rozszerzanie diety bez względu na to czy dziecko jest karmione wyłącznie piersią, mlekiem modyfikowanym czy mieszanie, powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia. Nowe produkty zaleca się więc wprowadzać do diety dziecka stopniowo i pojedynczo między 4. a 6. miesiącem życia dziecka zaczynając od warzyw, następnie podając owoce i w dalszej kolejności przechodząc do produktów zbożowych, czyli najczęściej kaszek.
Nie powinno się więc rozpoczynać rozszerzania diety dziecka pochopnie przed ukończeniem przez nie 4. miesiąca życia od dosypywania mu gotowych kaszek do mleka tylko po to, aby maluch przespał całą noc.
Rozszerzanie diety rozpocznij, gdy malec będzie na nie gotowy. Obecnie obowiązujące zalecenia są bardzo ogólne i rozpięte aż na 2 miesiące, ponieważ nie każde dziecko będzie gotowe, aby zaraz po skończeniu 4. miesiąca życia zacząć jeść marchewkę czy dynię. Gotowość malca do rozpoczęcia rozszerzania diety poznasz przede wszystkim po tym, że nie najada się on dotychczasowymi porcjami mleka. Karmiąc piersią zauważysz, że dziecko domaga się jedzenia dużo częściej niż zwykle. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym maluszkowi nie wystarczą już dotychczasowe porcje, po ich wypiciu nadal będzie płakał i marudził chcąc więcej. Dziecko zacznie się też interesować tym jak jedzą dorośli, będzie chciało próbować tego, co jedzą rodzice. Warto również zacząć podawanie pokarmów stałych, gdy maluch już samodzielnie i pewnie siedzi. Masz wtedy pewność, że nie zadławi się podczas jedzenia.
Najważniejsze jest zadbanie o to, aby malec najadał się w ciągu dnia. Dziecko w pierwszym roku życia intensywnie rośnie i się rozwija. Potrzebuje do tego coraz więcej energii, kalorii i składników odżywczych, które mu to zapewnią. Pokarm mamy jest dla dziecka najlepszy, bo jest on indywidualnie dopasowany do potrzeb maluszka, zmienia skład według tych potrzeb i jest lekkostrawny. Niestety oznacza to również, że dziecko karmione wyłącznie piersią może częściej odczuwać głód, bo trawi pokarm szybciej niż niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym, które dłużej zalega w przewodzie pokarmowym.
Tracy Hogg, znana „zaklinaczka dzieci” i autorka bestsellerowego poradnika „Język niemowląt” zaleca, aby wieczorem „zatankować dziecko do pełna”, by w ten sposób wydłużyć czas jego nocnego snu. W praktyce oznacza to częstsze wieczorne karmienia niemowlaka, np. co 2 godziny i ostatni raz już przez sen. W taki sposób dziecko będzie miało pełny brzuszek i przez dłuższy czas nie obudzi go głód. Nie jest to jednak sposób na wszystkie niemowlaki, ponieważ pediatrzy nie zalecają stosować go u dzieci z refluksem i maluchów często ulewających. Skonsultuj ją więc z Waszym pediatrą, aby nie zaszkodzić dziecku i nie spowodować jeszcze częstszych pobudek z powodu bólu brzuszka, wzdęć i ulewań.
Nocne karmienia powoli będą się zmniejszać, gdy dieta maluszka będzie bardziej urozmaicona. Kaszka na noc dla niemowlaka jest bardziej sycąca niż samo mleko i na dłużej zaspokoi uczucie głodu u maluszka.
Rozszerzając dietę dziecka o produkty zbożowe warto więc podawać mu kaszki na kolację i w ten sposób przyzwyczajać dziecko do tego wieczornego rytuału, po którym następuje dłuższy sen nocny.
Nie przyspieszaj jednak tego procesu i daj dziecku czas na oswojenie się z nowymi produktami, ich smakiem, konsystencją i nową formą jedzenia z łyżeczki.
Producenci popularnych kaszek kuszą gwarancją całej przespanej nocy po nakarmieniu dziecka specjalną kaszką „na dobranoc”. Kaszki te jednak niczym nie różnią się od zwykłych kaszek, które dziecko może jeść w ciągu dnia, np. na śniadanie. Ich skład jest taki sam i nie zawiera dodatkowych składników ułatwiających zasypianie. Czasem wzbogacone są o wyciągi z ziół takie jak koper czy lipa, ale jest ich śladowa ilość (np. 0,5%), która zupełnie nie jest odczuwalna i nie wpływa na ich właściwości.
Zawierają one zwykle kleik ryżowy, kukurydziany lub inną kaszkę zbożową, a dodatkowo często cukier, aromaty i mleko pełne krowie.
Nie dość więc, że są one produktami poddanymi dużej obróbce to zawartość cukru przyzwyczaja dziecko do słodkiego smaku oraz pobudza przez nagły skok insuliny we krwi. Sztuczne aromaty i wzbogacanie syntetycznymi witaminami wprowadza do organizmu dziecka niewiele korzyści, bo są one słabo przyswajalne, a aromaty mogą wręcz szkodzić, ponieważ mogą powodować alergie. Natomiast dodawanie do produktów, na których etykiecie znajduje się informacja, że są one przeznaczone dla dzieci od 4. czy 5. miesiąca życia krowiego mleka pełnego jest niezgodne z zaleceniami ekspertów dotyczącymi żywienia niemowląt. Mleko krowie pełne może być podawane dziecku dopiero po ukończeniu przez nie 1. roku życia i to w małych ilościach. Podawanie więc dziecku takiej kaszki na „dobry sen” nie ułatwi maluszkowi przespania całej nocy, a wręcz może mu ją utrudnić, bo składniki w niej zawarte mogą powodować dolegliwości ze strony wrażliwego układu pokarmowego dziecka.
Najlepszą radą na zdrowy i nieprzerywany zbyt częstymi pobudkami sen niemowlaka jest więc dbanie o to, aby malec najadał się w ciągu dnia. Obserwuj również dziecko, aby we właściwym momencie rozpocząć rozszerzanie mu diety. Wtedy stopniowo sen maluszka w nocy będzie się wydłużał. Kaszki możesz natomiast podawać dziecku na kolację, ale używaj raczej tych bez dodatku cukru, aromatów i mleka. Możesz je przyrządzić na wodzie, mleku z piersi lub mleku modyfikowanym. Początkowo podawaj małe ilości, a kaszki glutenowe wprowadzaj ostrożnie. Gdy dziecko się do nich przyzwyczai możesz dodawać do nich przeciery warzywne i owocowe lub warzywa i owoce tarte czy w kawałkach. Dbaj też o to, żeby dziecko w ciągu dnia miało stały rytm dnia, a przed snem wyciszaj je wieczornymi rytuałami>>
ZOBACZ TAKŻE:
Jaka kasza dla dziecka? PRZEGLĄD>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.